11/02/2019

Please reload

Ostatnie posty

Rekonstrukcja zderzenia samochodu z motocyklem

21/05/2019

1/10
Please reload

Moje posty

Ach te przyspieszenia i opóźnienia - mała powtórka z fizyki ;)

08/02/2015

Czym jest przyspieszenie? Z czysto matematycznego punktu widzenia  jest to pochodna prędkości lub też druga pochodna położenia po czasie ;)

To jednak nie każdemu coś mówi. W praktyce oznacza to dynamikę zmian prędkości w czasie ruchu i im ta zmiana jest większa, a czas krótszy, to z tym większą wartością  przyspieszenia lub opóźnienia mamy do czynienia.

 

Przyspieszenia, a w zasadzie opóźnienia (czyli ujemne przyspieszenia) mają bardzo duży wpływ na skutki wypadków drogowych i to nie tylko dla pojazdów, ale przede wszystkim dla ludzi. Im większe opóźnienie, tym większe obciążenie struktur pojazdu oraz ciał pasażerów, a tym samym większe ryzyko zniszczeń i obrażeń. Najprostszy przykład dużego opóźnienia stanowi zatrzymanie się szybko jadącego samochodu  na sztywnej i nieodkształcalnej ścianie, kiedy w bardzo krótkim czasie jego wysoka prędkość spada praktycznie do zera. Można to zobaczyć na poniższym filmie, gdzie prędkość uderzenia wynosi 200 km/h: 

 

Czy byłaby szansa na przeżycie takiego wypadku?

Wątpliwe, ale minimalne prawdopodobieństwo istniało. Opóźnienie, jakiego doznaje samochód na prezentowanym filmie to według moich szacunków ok. 150g, czyli 150 razy więcej niż wartość przyspieszenia ziemskiego.  Największe mimowolne opóźnienie, przy którym pasażer przeżył wypadek wynosiło natomiast 214g, a człowiekiem, który tego doświadczył był szwedzki kierowca sportowy Kenny Bräck. Miało to miejsce w 2003 roku. Dla porównania można podać, że zwykłemu kichnięciu odpowiada przeciążenie rzędu 3g, natomiast przy kaszlu zbliża się do 4g. Różnice są dość znaczące. Tak więc życzę wszystkim, aby podczas jazdy doznawali co najwyżej takich przeciążeń, jak przy kichaniu ;) ;) ;)       

Please reload

Obserwuj nas 
Wyszukaj przez
Please reload

Archiwum
  • Facebook App Icon
  • Twitter App Icon
  • Google+ App Icon

© 2014 przez Tomasz Mikos.